Leczenie boreliozy
Plaga kleszczy z roku na rok przybiera na sile. Kleszcze to cisi nosiciele bardzo niebezpiecznej boreliozy, ich ukąszenie może również doprowadzić do kleszczowego zapalenia mózgu, co jest bardzo niebezpieczne zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
Borelioza – cicha epidemia
Borelioza jest przewlekłą, wielonarządową chorobą odzwierzęcą o przebiegu fazowym, wywoływaną przez krętki z rodzaju Borrelia. Jest to choroba chroniczna, która potrafi dokonać dużego spustoszenia w organizmie. Właściwa diagnoza stawiana jest niejednokrotnie po wielu latach od zachorowania. A przez ten czas pacjent jest leczony z powodu błędnego rozpoznania stwardnienia rozsianego (SM), reumatyzmu bądź depresji. Błędne diagnozy, to dramat wielu ludzi dotkniętych boreliozą, którzy latami są leczeni na wiele innych chorób, tylko nie na tę właściwą.
Równie niska jest świadomość występowania koinfekcji do boreliozy. Tylko nieliczne osoby mają samą boreliozę bez koinfekcji. Dlatego też walka z boreliozą bez jednoczesnej walki z współistniejącymi koinfekcjami jest mało skuteczna.
Jak dochodzi do zakażenia boreliozą?
Boreliozę najczęściej powodują kleszcze, które wraz ze śliną przenosi krętka Borreliiburg dorferi i inne patogeny takie jak bartonnella, babeshia, mykoplazma czy chlamydia. Nosicielem krętka może być także nimfa (wcześniejsze stadium kleszcza), która jest kilka razy mniejsza. Boreliozę mogą także przenosić inne pasożyty, np komary, pchły, wszy, muchy końskie, meszki, moskity oraz niektóre typy roztoczy.
Choroba rozwija się w ciągu 1-3 tygodni od ukąszenia. Może pojawić się tzw. rumień wędrujący – zaczerwienienie o średnicy od kilku do kilkunastu centymetrów, które może być lekko wypukłe, ciepłe, bolesne przy dotyku. Zwykle rumień jest jaśniejszy od środka.
Niestety rumień wędrujący nie występuje u wszystkich chorych a jedynie w ok. 30 proc. przypadków (u dzieci tylko w 10 proc.). W tej fazie mogą pojawić się objawy grypopodobne. Jeśli nie zostanie podjęte właściwe leczenie borelioza przechodzi w fazę rozsianą, a po roku od zakażenia w postać przewlekłą.
Objawy boreliozy
Trudno wymienić wszystkie jej objawy, bo przyjmują różnorodną postać u poszczególnych osób. Najbardziej charakterystyczne są:
- bóle mięśniowo-stawowe,
- porażenie nerwów, paraliż mięśni twarzy, zawroty głowy,
- zaburzenia psychiczne (np. agresja, depresja),
- kłopoty z zapamiętywaniem i koncentracją
- zaburzenia czucia (np. nadwrażliwość na dotyk)
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub zapalenie mózgu
- problemy z mówieniem, orientacją przestrzenną
- zaburzenia intelektu (otępienia)
Podobieństwo objawów do innych chorób, utrudniają znacząco jej diagnostykę. Krętek Borrelii może być ukryty przez długi okres czasu w skórze, ścięgnach, mięśniach, stawach, w sercu, w układzie nerwowym oraz w mózgu. Dlatego należy uznać Boreliozę za bardzo podstępną, współczesną chorobę.
Borelioza jest jednym z głównych powodów nasilenia się epidemii chorób przewlekłych obserwowanych na całym świecie. Biorąc pod uwagę fakt, że duża część pacjentów, u których stwierdzono takie jednostki chorobowe jak: SM, chorobę Alzheimera, RZS (reumatoidalne zapalenie stawów), chorobę Hashimoto, padaczkę, Zespół Przewlekłego Zmęczenia, choroby wynikające z autoagresji – w rzeczywistości choruje na Boreliozę – można powiedzieć, że mamy do czynienia z epidemią, która z roku na rok zbiera coraz większe żniwo.
Klasyczne metody diagnostyczne boreliozy
W większości przypadków wyniki badań serologicznych tj. (Elisa, Western-Blot) dają wyniki negatywne, błędnie interpretowane jako brak występowania boreliozy. Przeciwciała pojawiają się bowiem w surowicy dopiero kilka tygodni po zakażeniu, gdy choroba się już rozwija. W dodatku bakterie mogą się przenosić (z krwi do płynu stawowego lub centralnego układu nerwowego) i wówczas spada stężenie przeciwciał IgM i IgG we krwi.
Wiarygodność testu Elisa (najpopularniejszego testu na boreliozę w Polsce) oceniana jest tylko na 30%, a testu Western –Blot na 50% (ale można go wykonać dopiero po minimum 3 tygodniach od ukąszenia).
Klasyczne metody diagnozowania i leczenia boreliozy nie są skuteczne. Długotrwałe leczenie kilkoma antybiotykami naraz (metoda IDSA i ILADS) nie tylko jest nieefektywne, ale również niebezpieczne dla naszego zdrowia. Bakteria borrelii żyje w naszym ciele wewnątrzkomórkowo i żaden antybiotyk do niej nie dotrze. Dodatkowo stosowanie antybiotyków przyczynia się do rozwoju grzybic układowych i uszkadza wątrobę.
Prawidłowa diagnostyka to punkt wyjścia do efektywnego leczenia tej choroby.
W naszym gabinecie przeprowadzamy niezawodne testy (95% wiarygodności) na obecność boreliozy, które wykonujemy za pomocą elektronicznych urządzeń do biorezonansu Mezator lub biorezonans Bicom. Właściwe zdiagnozowanie boreliozy w organizmie daje nam możliwość podjęcia natychmiastowego, kompleksowego leczenia bez skutków ubocznych.
Połączenie dwóch metod czyli biorezonansu i ozonoterapii, ukierunkowanych na zniszczenie tych niebezpiecznych bakterii, nie ma sobie równych w leczeniu boreliozy.
Nasze statystyki pokazują, że z roku na rok wzrasta liczba pacjentów, u których diagnozujemy choroby odkleszczowe. Pamiętajmy, że szczególnie w okresie jesienno-zimowym objawy tej choroby są bardzo zbliżone do pozornie niegroźnej grypy lub przeziębienia, jednak nie należy ich lekceważyć.
Im szybciej wykryta borelioza tym lepsze efekty leczenia! Jedynie właściwe rozpoznanie boreliozy wraz z jej współinfekcjami daje szanse na pokonanie choroby.
Jeśli zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienione objawy, nie zwlekaj! Zarejestruj się już dziś i wykonaj badania diagnostyczne
BĄDŹMY W KONTAKCIE!
Gabinet Biorezonansu i Estetyki
Biorezonans BRT
ul. Lotnicza 5, 20-322 Lublin
1 piętro nad Biedronką
Gabinet nr 6
+48 501 969 727
biorezonanslublin@gmail.com